Kabel HDMI, a kabel HDMI, w czym jest różnica? Czy wszystkie nadają się do 8K?

14-08-2020

Zaczynając temat o kablach HDMI należałoby zacząć od tego czym jest HDMI, jest to interfejs służący do przesyłania cyfrowego sygnału cyfrowego audio oraz wideo. Nazwa HDMI wzięła się ze zwrotu high definition multimedia interface, co oznacza poprostu multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości.

Wraz z rozwojem standardów - rozdzielczości przesyłanego obrazu poprzez HDMI do urządzeń takich jak telewizory czy monitory wzrastała miedzy innymi potrzebna przepustowość danego przewodu. Jest to jeden z głównych powodów zmian standardów HDMI, dodatkowo pojawiały się coraz to nowe rozwiązania ułatwiające klientom życie, które również wymuszały zmiany w przewodach, były to miedzy innymi - ARC, HDR, eARC

Tak właśnie ewoluowały kable, które zyskiwały oznaczenia: HDMI 1.0, 1.1. 1.2, 1.2a, 1.3, 1.3a, 1.3b, 1.3b1, 1.3c, 1.4, 1.4a, 1.4b, 2.0, 2.0a, 2.0b, 2.1

Jak widzimy najnowszy standard dostępny na dziś to HDMI 2.1, które daje pełne wsparcie dla standardu 8K - pisaliśmy o tym ostatnio w naszym wpisie - https://www.audioformat.pl/blog/pl/technologia-obrazu-8k.html tu też możecie prześledzić ostatnie zmiany dostępnych rozdzielczości.

Temat niższych standardów opisywany był już wielokrotnie, więc nie będziemy się w niego zagłębiać, ale postaramy się na szybko napisać coś o najnowszym HDMI 2.1

Standard HDMI 2.1 - Dwukrotny wrost maksymalnej szerokości pasma sygnału (do 1200 MHz), a rozdzielczość 7680 x 4320p120 oznacza wsparcie dla rozdzielczości 8K. Ponadto dochodzi obsługa dynamicznego HDR, ulepszenie kanału zwrotnego audio czy kompresja obrazu (DSC)

Jak wiadomo, aby wykorzystać ten standard, urządzenia użyte w systemie muszą wspierać to rozwiązanie. Do niedawna było ciężko o skompletowanie takiego zestawu, ale dziś nie jest to większym problemem. Najnowsze telewizory LG, Samsung posiadają już pełne wsparcie dla tego standardu, a najwięksi producenci z branży AV też mają w ofercie takie rozwiązania.

Najlepszym przykładem może być marka Denon i Marantz, która swoje najnowsze amplitunery wyposażyła już w gniazda HDMI w standardzie 2.1 co pozwala  na wykorzystanie najnowszych rozwiązań w swoim zestawie. Takimi rządzenia są np:

  • Denon AVC-X4700H - urządzenie dostępne w naszym salonie od ręki
  • Denon AVR-X2700H - amplituner z datą premiery przewidzianą na koniec tego tygodnia - można składać już na niego zamówienia
  • Marantz SR7015 - topowy model amplitunera Marantz, który również jest dostępny w naszym salonie od ręki

Pojawia się pytanie o cenę takiego okablowania, na rynku dostępne są różnej jakości kable, ale pamiętajmy, że cena nie bierze się z powietrza. Najtańsze kable, które wedle opisu producenta obsługują najnowsze specyfikacje najczęściej nie sprawdzą się na dłużej w naszych systemach a pozorna oszczędność odbije się przy wymianie takiego kabla, tym bardziej gdy korzystamy z dłuższych odcinków.

Polecamy skorzystanie z kabla Profigold HDMI PROV2102, który zagwarantuje Państwu spełnienie podanej specyfikacji za rozsądne pieniądze - kabel dostępny w naszym salonie od ręki.

Dłuższe kable wspierające nowe standardy będą pojawiać się na naszej stronie w najbliższych dniach :)

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:

 

Audio Format - Warszawa

www.audioformat.pl

sklep@audioformat.pl

tel: 530-111-995