Marantz SR7015 czy SR7013? Różnice pomiędzy amplitunerami kina domowego

15-09-2020

Marantz SR7015 czy SR7013?

Każdy z nas widząc różnicę cenową i sam fakt wprowadzenia nowego modelu amplitunera kina domowego Marantz z serii 7XXX zastanawia się jakie są różnice względem poprzednika i czy warto dopłacić? W naszym krótkim porównaniu postaramy się Wam pomóc w wyborze.

Marantz SR7015 to najnowszy amplituner stworzony przez Marantz, w tej chwili jest to jednocześnie najwyższy oferowany i dostępny model amplitunera kina domowego.


Zastosowano w nim kilka ciekawych zmian, które dla miłośników kina domowego okażą się bardzo ważne. Pierwszą z nich, którą możemy zaobserwować to oczywiście pełne wsparcie dla sygnału w rozdzielczości 8K dzięki zastosowaniu najnowszego standardu HDMI - HDMI 2.1


Oczywiście dla każdego istotna jest cena i w pierwszej kolejności większość z nas spojrzy na cenę. Nowy model Marantz SR7015 kosztuje 7999zł, a model poprzedni SR7013 można znaleźć w internecie w przedziale 6499-6999zł. Mamy zatem pierwszą różnicę, która nie wydaje się duża biorąc po uwagę, że kupujemy nowość, która została rzeczywiście uaktualniona o parametr, który możemy faktycznie wykorzystać.


Głównych różnic nie szukajmy w sekcji audio bo tu, poza bluetooth nie zmieniło się za wiele, różnice i to istotne (głównie dla fanów nowych rozwiązań) znajdziemy w sekcji video:

Marantz SR7013 wyposażony był w HDR10, Dolby Vision, 4K Upscaling, 4K Passthrough natomiast nowy model SR7015 posiada zgodność z HDR10, HDR10+, Dynamic HDR, Dolby Vision, 8K Upscaling, 8K Passthrough. Widać tu, że zmiany obejmują wszystkie przetworniki potrzebne do pełnej zgodności z nowym standardem rozdzielczości 8K oraz HDMI 2.1.

Przeglądając dokładniej parametry techniczne znajdziemy jeszcze kilka istotnych szczegółów, a dokładniej: starsza konstrukcja obsługuje sygnał video 4K 50/60Hz 4:4:4 kiedy nowy Marantz SR7015 8K 50/60Hz oraz 4K 100/120Hz 4:4:4.

Dodatkowo SR7015 wyposażony jest w HDCP 2.3 oraz Bluetooth 4.2.

Jeżeli chodzi o porty HDMI, to SR7015 posiada jedno wejście w standardzie HDMI 2.1 (obsługującym 8K oraz 2 wyjścia wspierające ten standard (druga strefa wspiera "jedynie 4K").

Oba modele wspierają w tym samym zakresie funkcje sieciowe z HEOS włącznie.

Podsumowując, jeżeli planujesz zakup urządzeń wspierających standard 8K i o swoim zakupie myślisz przyszłościowo (obecnie praktycznie nie mamy możliwości w pełni wykorzystania tego standardu) to bez wątpienia warto dopłacić różnicę w cenie, która nie jest aż tak duża jak można by się spodziewać.

Z drugiej strony, jeżeli nie celujemy w nowości a zależy nam bardziej na sekcji audio i pozostałych udogodnieniach w które wyposażony jest SR7013 to wybór nowego modelu będzie mijał się z celem.

Jednak biorąc pod uwagę cenę końcową obu urządzeń w naszej opinii lepiej jednak dołożyć parę złotych do nowej wersji i mieć świadomość, że postęp technologi tak szybko nas nie zaskoczy :)

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i obejrzenia innych nowości dostępnych od ręki w naszym salonie w tym: Marantz SR8015

 

Jeżeli informacje znalezione u nas pomogły Ci w zakupie, lub rozwiały Twoje wątpliwości to dołącz do naszego newsletter klikając w ten link