Technologia obrazu 8K i związne z nią problemy i korzyści - HDMI 2.1

06-08-2020

Czym jest i co oznacza skrót 8K? co potrzeba by skorzystać z tej technologi? Poniżej postaramy się Wam przybliżyć to w prostej i mamy nadzieję czytelnej formie.

Potocznie używany skrót 8K oznacza rozdzielczość z jaką wyświetlany jest obraz czyli ilość pikseli, z których składa się matryca monitora lub telewizora. Do tej pory, mogliśmy się z nią spotkać jedynie w kinach, ale dziś dzięki rozwojowi technologi telewizory 8K mogą trafić do każdego domu. Rozdzielczość 8K obsługuje nie wyobrażalną dotąd ilość pikseli - jest ich aż 7680 x 4320 co oznacza, że rozdzielczość ta jest 4ro krotnie większa od 4K i aż 16sto krotnie od Full HD z którą mamy kontakt najczęściej. Dobrze jest to widoczne na zdjęciu załączonym poniżej

 

Rozdzielczość 8K na przykładzie 4K i Full HD

 

Wszystko brzmi pięknie, ale czy każdy może przynieść sobie taki telewizor i bez przeszkód z niego korzystać przy wykorzystaniu jego pełnego potencjału? Niestety nie - jeszcze nie. Na szczęście zmienia się to coraz dynamiczniej i coraz więcej urządzeń wspiera nowy format.

Jak wiadomo, im większa rozdzielczość tym więcej materiału musi zostać przesłane między urządzenia w tym samym czasie, więc nie możemy oczekiwać, że urządzenia i okablowanie stworzone z myślą np. o technologi Full HD obsłuży nam 16sto krotnie większe natężenie przesyłanego sygnału. Z myślą o tym stworzony nowy standard, który ma się stać rozwiązaniem dla tego problemu. Jest nim HDMI 2.1

Czym jest nowy HDMI 2.1?

Jak już pisałem, jego głównym zadaniem jest umożliwienie przesłania dużo większych ilości sygnału w tym samym czasie, a dokładniej:

  • przepustowość do 48 Gbit/s HDMI 2.0 – tylko 18 Gbit/s a HDMI 1.4 – tylko 10,2 Gbit/s
  • obsługa rozdzielczości 4K/120 Hz oraz 8K/60 Hz a nawet 10K/60 Hz oraz 10K/120 Hz
  • obsługa Dynamic HDR
  • obsługa zmiennej liczby klatek Game Mode VRR, wykorzystywana głównie w grach komputerowych
  • eARC (Enhanced Audio Return Channel), standard umożliwiający transmisję zwrotną dźwięku (Dolby Atmos, DTS X)
  • Auto Low Latency (ALLM) umożliwia automatyczne ustawienie idealnego opóźnienia, co pozwala na płynne i nieprzerwane wyświetlanie i interaktywność.

Jak widać różnice są duże i wymuszają na producentach wprowadzenie nowych technologii do swoich urządzeń.

Jednymi z pierwszych firm, które wprowadzają ten nowy standard do swoich urządzeń są marki Denon i Marantz, które w swoich nowych amplitunerach kina domowego umieściły jedno wejście i wyjście HDMI obsługujące najnowszy standard HDMI 2.1

Warto zauważyć, że urządzenia te są już kompatybilne z nowym standardem HDCP 2.3

Przykładem tego może być nowy amplituner - wzmacniacz AV Denon AVC-X4700H lub Marantz SR7015, które zostały już wyposażone w ten standard i dostępne są w naszym sklepie www.audioformat.pl od ręki.