Infolinia 530 111 995 sklep@audioformat.pl
Obecnie amplitunery kina domowego są systemem odpowiedzialnym nie tylko za przetwarzanie sygnału A/V, są też centrum domowej rozrywki dzięki wbudowanym w siebie dodatkowym funkcjom, które jeszcze kilka lat temu byłby czymś nam zupełnie zbędnym.
Obecność systemów odpowiedzialnych za bezprzewodowy przesył sygnału audio z urządzeń mobilnych - bluetooth, AirPlay, kompatybilność z aplikacjami Spotify, Tidal, Deezer czy Amazon Music jest dziś standardem.
Dziś najwięksi producenci posunęli się krok dalej i dają swoim klientom możliwość stworzenie namiastki systemu multiroom z opcją sterowania w pakiecie ze swoimi urządzeniami. Jest to Denon ze swoim systemem Heos i Yamaha z systemem MusicCast.
Aplikacja do sterowania amplitunerem bezpośrednio z urządzenia mobilnego jest dziś już standardem
Wraz ze wzrostem ilości oferowanych kanałów audio w amplitunerach, musiały pojawić się też nowe kodeki odpowiadające za zdekodowanie coraz większej ilości materiału zapisanego w dostarczonym materiale. Najczęściej spotykane są takie systemy jak: Dolby Atmos, DTS X, Auro 3D, DTS - HD i Master Audio, Dolby Digital - Dolby Digital Plus i Dolby True HD
Jeszcze kilka lat temu amplituner wyposażony w dźwięk 7.1 był rzadkością i były to wysokie lub topowe modele z ofert producentów amplitunerów kina domowego.
Dziś w zasadzie każdy amplituner kina domowego obsługuje dźwięk w tym systemie, a niektóre amplitunery, w tym Denon i Marantz posiadają wbudowanych 13ście oddzielnych kanałów audio
Każdy amplituner kina domowego wyposażony jest w mnóstwo wejść i wyjść dających możliwość praktycznie dowolnej konfiguracji i podłączenia wielu urządzeń.
Urządzenia te, wyposażone są w cyfrowe i analogowe wejścia i wyjścia. W praktyce najczęściej wykorzystywane są wejścia HDMI z funkcją ARC pozwalającą na komunikację w dwie strony podłączonych urządzeń, wyjście HDMI oraz wejście cyfrowe - optycznie audio do przesyłu sygnału audio.
Ta kwestia budzi najwięcej wątpliwości, dyskusji i problemów.
Kiedyś wszystko było podawane w prosty i czytelny sposób, dziś niestety tak nie jest :) Dziś możemy się spotkać z opisami "180 W na 1 kanał, co nie oznacza, że nasz amplituner wyposażony w 7kanałów da po 180W na każdy z nich. Niestety wręcz przeciwnie, im więcej kanałów będzie pracować, tym moc będzie mniejsza, ponieważ podana moc mierzona jest przy obciążonej tylko jednej końcówce mocy.
Jak wiać, amplitunery są obecnie urządzeniami wyposażonymi w szereg funkcji które są nam mniej lub bardziej potrzebne, a dobór odpowiedniego amplitunera do naszego systemu może być trudniejszy niż się nam wydaje. Dla tego, jeżeli mają Państwo jakieś pytania to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy Państwu.