Infolinia 530 111 995 sklep@audioformat.pl
W tym wpisie postaramy się skupić na kwestii kolumn, ponieważ jest to element przy którym ilość zmiennych jest największa co najbardziej utrudnia zadanie wyboru idealnych kolumn do domowego systemu kina domowego.
Przy wyborze kolumn do kina domowego należy zacząć od odpowiedniego dobrania ich wielkości oraz ich ilości do danego pomieszczenia, w zależności od tego czy będziemy korzystać z jednego czy dwóch subwooferów należało by skorzystać z większych lub trochę mniejszych kolumn frontowych. Praktycznie tak samo ma się sytuacja związana z doborem kolumn do wielkości pomieszczenia, im pomieszczenie większe tym z większych kolumn należy teoretycznie skorzystać. No właśnie, tu pojawiło się pierwsze teoretycznie, ponieważ na rynku znajdziemy kolumny podłogowe o różnych poziomach skuteczności - klasycznej skuteczności na poziomie 88-90dB, takimi kolumnami są na przykład kolumny firmy Monitor Audio, Dali. Są też kolumny o większym poziomie skuteczności, tu najlepszym przykładem będą kolumny marki Focal, których tzw. skuteczność jest na poziomie 92dB (najlepszym przykładem będą kolumny Focal Vestia N2 lub ich większa wersja tej kolumny podłogowej Focal Vestia N4). Pozostała jeszcze trzecia grupa kolumn o wysokiej skuteczności, tu prym wiodą kolumny Klipsch. Dla przykładu, jeden z najpopularniejszych z ich oferty model kolumny podłogowej Klipsch Reference Premiere RP-8000F II ma skuteczność na poziomie 98dB, co jest przepaścią na tle podanych wcześniej modeli.
Parametr ten odpowiada w kolumnach realnie za dwie rzeczy - maksymalny poziom głośności oraz to ile mocy jest potrzebne do tego, aby kolumny zagrały w sposób właściwy. Tak więc w dużych pomieszczeniach powinniśmy decydować się z założenia na większe kolumny, lub właśnie te, które charakteryzują się dużą skutecznością.
Następnym czynnikiem decydującym o wyborze kolumn podłogowych jest budowa kolumny, a dokładniej to gdzie zdecydowano się zastosować otwór Bass-reflex. Kolumny podłogowe z otworem bass-reflex zamontowanym z tyłu obudowy powinny być oddalone bardziej od ściany niż te które posiadają ten otwór z przodu lub z dołu kolumny, tu dobrym przykładem mogą być kolumny Sonus Faber Sonetto V, które posiadają otwór bass-reflex zamontowany w dolnej części kolumny. W sytuacji gdy kolumna z bass-reflex z tyłu stoi za blisko ściany możemy spodziewać się dodatkowych, nie chcianych efektów dźwiękowych, dodatkowo może powstać pogłos, którego zawsze chcemy uniknąć.
Z naszego doświadczenia z pracy z klientem wynika, że najczęściej wybierane są jedne z trzech marek kolumn, które już wymieniliśmy: