Jakie wybrać kolumny do kina domowego -kolumny podłogowe cz1

26-10-2023

Jakie wybrać kolumny do kina domowego?

System kina domowego w domowej sali kinowej

Kino domowe składa się z wielu elementów takich jak kolumny i amplituner, którą muszą być dobrane ze sobą w odpowiedni sposób, a dodatkowo utrudnia sprawę jeszcze jedna zmienna - pomieszczenie.

Kino domowe i jakie wybrać kolumny, to jedno z najczęściej spotykanych przez nas pytań kierowanych do nas przez naszych klientów. Niestety na to pytanie nie ma jednej idealnej odpowiedzi, ponieważ przy wyborze pojawia się wiele czynników, które mogą to utrudnić. Idealnym rozwiązaniem byłyby kolumny o dużej skuteczności, małe, elegancko i nowocześnie wykończone a przy tym najlepiej jeżeli te kolumny do kina domowego były jeszcze.... tanie. No i właśnie z połączeniem tych wszystkich elementów jest bardzo ciężko, ponieważ część z nich się wzajemnie wyklucza. Dochodzi jeszcze jeden element o którym pisaliśmy wcześniej, a który ma bardzo duży wpływ na wybór kolumn, systemu głośnikowego i amplitunera - jest to pomieszczenie w którym ten sprzęt ma zostać podłączony.

W tym wpisie postaramy się skupić na kwestii kolumn, ponieważ jest to element przy którym ilość zmiennych jest największa co najbardziej utrudnia zadanie wyboru idealnych kolumn do domowego systemu kina domowego.

Przy wyborze kolumn do kina domowego należy zacząć od odpowiedniego dobrania ich wielkości oraz ich ilości do danego pomieszczenia, w zależności od tego czy będziemy korzystać z jednego czy dwóch subwooferów należało by skorzystać z większych lub trochę mniejszych kolumn frontowych. Praktycznie tak samo ma się sytuacja związana z doborem kolumn do wielkości pomieszczenia, im pomieszczenie większe tym z większych kolumn należy teoretycznie skorzystać. No właśnie, tu pojawiło się pierwsze teoretycznie, ponieważ na rynku znajdziemy kolumny podłogowe o różnych poziomach skuteczności - klasycznej skuteczności na poziomie 88-90dB, takimi kolumnami są na przykład kolumny firmy Monitor Audio, Dali. Są też kolumny o większym poziomie skuteczności, tu najlepszym przykładem będą kolumny marki Focal, których tzw. skuteczność jest na poziomie 92dB (najlepszym przykładem będą kolumny Focal Vestia N2 lub ich większa wersja tej kolumny podłogowej Focal Vestia N4). Pozostała jeszcze trzecia grupa kolumn o wysokiej skuteczności, tu prym wiodą kolumny Klipsch. Dla przykładu, jeden z najpopularniejszych z ich oferty model kolumny podłogowej Klipsch Reference Premiere RP-8000F II ma skuteczność na poziomie 98dB, co jest przepaścią na tle podanych wcześniej modeli.

Kolumny Sonus Faber Sonetto

Parametr ten odpowiada w kolumnach realnie za dwie rzeczy - maksymalny poziom głośności oraz to ile mocy jest potrzebne do tego, aby kolumny zagrały w sposób właściwy. Tak więc w dużych pomieszczeniach powinniśmy decydować się z założenia na większe kolumny, lub właśnie te, które charakteryzują się dużą skutecznością.

Następnym czynnikiem decydującym o wyborze kolumn podłogowych jest budowa kolumny, a dokładniej to gdzie zdecydowano się zastosować otwór Bass-reflex. Kolumny podłogowe z otworem bass-reflex zamontowanym z tyłu obudowy powinny być oddalone bardziej od ściany niż te które posiadają ten otwór z przodu lub z dołu kolumny, tu dobrym przykładem mogą być kolumny Sonus Faber Sonetto V, które posiadają otwór bass-reflex zamontowany w dolnej części kolumny. W sytuacji gdy kolumna z bass-reflex z tyłu stoi za blisko ściany możemy spodziewać się dodatkowych, nie chcianych efektów dźwiękowych, dodatkowo może powstać pogłos, którego zawsze chcemy uniknąć.

Z naszego doświadczenia z pracy z klientem wynika, że najczęściej wybierane są jedne z trzech marek kolumn, które już wymieniliśmy:

  • Kolumny Sonus Faber, które wyróżniają się niezwykle eleganckim wykończeniem, zastosowano w nich również dolny otwór bass-reflex co ułatwia ustawienie kolumn
  • Kolumny Focal, szczególnie nowa seria Vestia, oferująca trzy modele kolumn podłogowych w tym dwa najpopularniejsze - Focal Vestia N2 oraz zdecydowanie większy i mocniejszy model Focal Vestia N4.
  • I wreszcie kolumny Klipsch, które są jednymi z częściej wybieranych kolumn ze względu na ich brzmienie, które idealnie sprawdza się w systemach kina domowego. Dodatkowo Kolumny Klipsch Reference Premiere II charakteryzują się wysoką skutecznością, co w kinie jest